Skip to content

843 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block114
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
46%
Improvement Value:$44,800
54%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,409+3.1%
2024$3,306+28.4%
2023$2,575+0.9%
2022$2,552+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9727, Page 882NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/16/2023

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5433, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1920