Skip to content

27 Pikeview TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block174
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
46%
Improvement Value:$105,300
54%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+3.1%
2024$7,783+5.3%
2023$7,393+0.9%
2022$7,326+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 7598, Page 337Recorded6/29/2005

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 4189, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1956