Skip to content

1 Allan TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block207
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
58%
Improvement Value:$65,300
42%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+3.1%
2024$6,211+5.3%
2023$5,900+0.9%
2022$5,847+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 9893, Page 399Recorded4/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952