Skip to content

11 Allan TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2006

Property Information

Block207
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 1/2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
58%
Improvement Value:$64,400
42%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+3.1%
2024$6,120+5.3%
2023$5,813+0.9%
2022$5,761+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954