Skip to content

45 Luhmann TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1970

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 19, 1997

Property Information

Block218
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
44%
Improvement Value:$113,200
56%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,967+3.2%
2024$7,720+5.5%
2023$7,320+0.9%
2022$7,252+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5178, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1970