Skip to content

38 Luhmann TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1969

Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block222
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
43%
Improvement Value:$116,700
57%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+3.2%
2024$7,875+5.5%
2023$7,467+0.9%
2022$7,398+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969