Skip to content

42 Luhmann TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2010

Property Information

Block222
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
45%
Improvement Value:$107,200
55%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+3.1%
2024$7,783+5.3%
2023$7,393+0.9%
2022$7,326+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$531,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 7635, Page 139Recorded8/9/2005

Property Sale

Sale
$240,500
DeedBook 4335, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1969