Skip to content

691 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block65
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
48%
Improvement Value:$95,300
52%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,566+3.1%
2024$7,339+9.8%
2023$6,684+0.9%
2022$6,624+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960