Skip to content

683 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2012

Property Information

Block65
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
41%
Improvement Value:$129,400
59%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+3.1%
2024$8,692+5.3%
2023$8,256+0.9%
2022$8,182+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957