Skip to content

736 Sixth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Date
Jul 13, 1991

Property Information

Block76
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
55%
Improvement Value:$52,700
45%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,841+3.1%
2024$4,695+5.3%
2023$4,460+0.9%
2022$4,420+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4415, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1930