Skip to content

729 Golden AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1927

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block88
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,030
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
26%
Improvement Value:$200,300
74%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,077+3.1%
2024$10,744+162.9%
2023$4,087+0.9%
2022$4,050+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 9705, Page 400NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 9570, Page 783Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5722, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1927