Skip to content

638 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1967

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block90
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
34%
Improvement Value:$249,100
70%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,161+3.1%
2024$14,705+90.2%
2023$7,732+4.3%
2022$7,413+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 9563, Page 374NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1967