Skip to content

678 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1967

Last Sale Price
$742,800
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block92
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
54%
Improvement Value:$110,100
46%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,727+3.1%
2024$9,434+5.3%
2023$8,961+0.9%
2022$8,880+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$742,800

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9674, Page 393Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$742,800
DeedBook 9674, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1967