Skip to content

707 Post PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1944

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block95
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
56%
Improvement Value:$50,200
44%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,669+3.1%
2024$4,529+5.3%
2023$4,302+0.9%
2022$4,263+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft1,009DeedBook 9089, Page 139NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1944