Skip to content

2031 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1938
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 8, 2023

Property Information

Block109
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
39%
Improvement Value:$600,600
61%
Total Assessment$984,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,185+11.8%
2024$15,376+4.1%
2023$14,770+1.2%
2022$14,602+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft4,500DeedBook 9760, Page 657Recorded7/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1938