Skip to content

1720 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block90
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-7U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
40%
Improvement Value:$685,200
60%
Total Assessment$1,140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,901+37.0%
2024$14,530+4.1%
2023$13,958+1.2%
2022$13,799+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930