Skip to content

918 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block105
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
46%
Improvement Value:$346,600
54%
Total Assessment$644,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+2.3%
2024$9,870+4.3%
2023$9,462+1.2%
2022$9,351+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953