Skip to content

611 4th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block10
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-7U-NH
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,410
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
62%
Improvement Value:$255,500
38%
Total Assessment$675,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,726+11.9%
2024$9,588+4.3%
2023$9,191+1.2%
2022$9,084+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft4,410DeedBook 9273, Page 660NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft4,410DeedBook 9031, Page 494Recorded4/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1913