Skip to content

609 4th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block10
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-9U-H
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage5,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
63%
Improvement Value:$317,000
37%
Total Assessment$857,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,837+29.3%
2024$12,245+4.3%
2023$11,738+1.2%
2022$11,601+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft5,880DeedBook 9371, Page 302NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$126,600
DeedBook 4958, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1913