Skip to content

300 Paterson Plank RdUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block10
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-1C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage4,539
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
33%
Improvement Value:$601,000
67%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,260+15.6%
2024$16,668+4.1%
2023$16,011+1.2%
2022$15,829+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft4,539DeedBook 9047, Page 369NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5833, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1913