Skip to content

2019 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Date
Aug 22, 2001

Property Information

Block110
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,114
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,200
41%
Improvement Value:$425,000
59%
Total Assessment$720,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,264-6.3%
2024$12,022+4.3%
2023$11,525+1.2%
2022$11,390+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5863, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900