Skip to content

2005 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2012

Property Information

Block110
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,507
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
41%
Improvement Value:$439,400
59%
Total Assessment$746,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,686+0.2%
2024$11,666+4.3%
2023$11,183+1.2%
2022$11,053+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4980, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1900