Skip to content

2001 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 18, 1997

Property Information

Block110
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-5U-H-UG
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
36%
Improvement Value:$632,500
64%
Total Assessment$982,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,148-7.1%
2024$18,451+4.1%
2023$17,724+1.2%
2022$17,522+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5169, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1930