Skip to content

1914 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 23, 2002

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
41%
Improvement Value:$581,200
59%
Total Assessment$981,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,125+3.3%
2024$16,583+4.1%
2023$15,929+1.2%
2022$15,748+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7013, Page 137Recorded1/28/2003