Skip to content

313 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block111
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,100
56%
Improvement Value:$279,100
44%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845-17.1%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898