Skip to content

610-14 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block115
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-21U-NH
Dwellings21
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,260,000
64%
Improvement Value:$720,300
36%
Total Assessment$1,980,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,657+11.6%
2024$39,999+4.3%
2023$38,344+1.2%
2022$37,897+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,550,000

From:

To:

DeedBook 9602, Page 995NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900