Skip to content

814 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block117
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2F-2U/1F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,500
44%
Improvement Value:$358,000
56%
Total Assessment$636,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,952-7.5%
2024$10,760+4.3%
2023$10,315+1.2%
2022$10,195+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 7385, Page 192Recorded10/26/2004

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5343, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1898