Skip to content

4528 Cottage PlUnion City, NJ 07087

Built 1888

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block265
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage678
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,700
65%
Improvement Value:$172,800
35%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627-8.9%
2024$8,371+4.3%
2023$8,025+1.2%
2022$7,931+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft678DeedBook 9134, Page 270Recorded7/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1888