Skip to content

2101 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block117
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-C-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
28%
Improvement Value:$1,078,300
72%
Total Assessment$1,498,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,151+54.6%
2024$16,914+4.1%
2023$16,247+1.2%
2022$16,062+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 9400, Page 871NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/6/2019

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8890, Page 948Recorded1/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5252, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1900