Skip to content

2415 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block138
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
39%
Improvement Value:$466,800
61%
Total Assessment$764,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,821-8.2%
2024$15,061+4.1%
2023$14,467+1.2%
2022$14,303+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,560DeedBook 9245, Page 345Recorded10/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1903