Skip to content

802 23rd StUnion City, NJ 07087

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block131
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,000
43%
Improvement Value:$362,400
57%
Total Assessment$639,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,609+0.1%
2024$11,594+4.1%
2023$11,137+1.2%
2022$11,010+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 7293, Page 290Recorded6/2/2004

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5841, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1966