Skip to content

2413 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block139
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
44%
Improvement Value:$378,400
56%
Total Assessment$675,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571-13.1%
2024$12,163+0.5%
2023$12,104+1.2%
2022$11,966+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 9376, Page 761Recorded1/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1913