Skip to content

2410 New York Ave(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block139
Lot6
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2BR+STUDY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
62%
Improvement Value:$134,000
38%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250+33.9%
2024$4,667+4.1%
2023$4,483+0.0%
2022$4,483
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9268, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1898