Skip to content

308 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 27, 1992

Property Information

Block139
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,238
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
41%
Improvement Value:$420,000
59%
Total Assessment$717,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220-2.7%
2024$11,532+4.3%
2023$11,055+1.2%
2022$10,926+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4527, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1903