Skip to content

319 25th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block139
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,746
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
42%
Improvement Value:$409,200
58%
Total Assessment$706,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052-10.7%
2024$12,378+0.5%
2023$12,318+4.9%
2022$11,741+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,746DeedBook 9627, Page 426Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5442, Page 266

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4981, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1908