Skip to content

814-20 26th StUnion City, NJ 07087

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Feb 12, 1999

Property Information

Block146
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-27U-H-AG
Dwellings27
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,620,000
51%
Improvement Value:$1,530,000
49%
Total Assessment$3,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,438-8.5%
2024$70,462+4.3%
2023$67,547+1.2%
2022$66,759+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,050,000
DeedBook 5397, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1970