Skip to content

2614 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block146
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,420
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,300
31%
Improvement Value:$530,900
69%
Total Assessment$765,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,972+4.1%
2024$11,503+4.3%
2023$11,027+1.2%
2022$10,898+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 8956, Page 408Recorded2/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1893