Skip to content

811 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1,860,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block146
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
33%
Improvement Value:$733,200
67%
Total Assessment$1,093,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,365+60.4%
2024$11,451+4.3%
2023$10,977+1.2%
2022$10,849+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,860,000
DeedBook 9437, Page 664Recorded9/24/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1926