Skip to content

2807-2809 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block152
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
37%
Improvement Value:$823,600
63%
Total Assessment$1,303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,091+31.1%
2024$18,374+4.3%
2023$17,614+1.2%
2022$17,409+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 8248, Page 97Recorded6/25/2007

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5282, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1913