Skip to content

806 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2010

Property Information

Block156
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
49%
Improvement Value:$277,100
51%
Total Assessment$544,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517-25.1%
2024$11,369+4.3%
2023$10,899+1.2%
2022$10,771+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5900, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1903