Skip to content

814 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 8, 1996

Property Information

Block156
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-5U-COM-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
24%
Improvement Value:$579,200
76%
Total Assessment$759,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,250-1.6%
2024$13,469+4.1%
2023$12,939+1.2%
2022$12,791+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5031, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1913