Skip to content

707 30th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block162
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-COM/GAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,000
51%
Improvement Value:$403,400
49%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,686+23.2%
2024$11,916+4.1%
2023$11,447+1.2%
2022$11,317+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7030, Page 247Recorded3/22/2003