Skip to content

164a 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block175
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
39%
Improvement Value:$381,300
61%
Total Assessment$628,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,403+6.2%
2024$7,913+4.5%
2023$7,575+1.2%
2022$7,484+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9785, Page 73NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9761, Page 440Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1913