Skip to content

168 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1888
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2004

Property Information

Block175
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage6,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
57%
Improvement Value:$272,700
43%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,958+87.2%
2024$10,664+4.3%
2023$10,223+1.2%
2022$10,104+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5426, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1888