Skip to content

202 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block175
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
43%
Improvement Value:$303,300
57%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324+6.8%
2024$7,792+4.3%
2023$7,470+1.2%
2022$7,383+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 7190, Page 239NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/8/2004

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5954, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1893