Skip to content

1701 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block95
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,800
57%
Improvement Value:$223,800
43%
Total Assessment$520,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,404+2.7%
2024$9,156+4.1%
2023$8,796+1.2%
2022$8,695+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5586, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1900