Skip to content

3302 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block200
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
63%
Improvement Value:$190,800
37%
Total Assessment$515,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002-13.3%
2024$10,379+4.1%
2023$9,970+1.2%
2022$9,856+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9379, Page 130Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5225, Page 149