Skip to content

3301 Hudson/200 33rd StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block200
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-WHRE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
67%
Improvement Value:$87,500
33%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624-55.4%
2024$10,379+4.1%
2023$9,970+1.2%
2022$9,856+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

DeedBook 9523, Page 837Recorded12/3/2020