Skip to content

554 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block213
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,604
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
28%
Improvement Value:$752,400
72%
Total Assessment$1,049,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,295+62.9%
2024$13,070+4.1%
2023$12,555+1.2%
2022$12,412+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft4,604DeedBook 9845, Page 316Recorded8/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1908