Skip to content

564 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 1, 1992

Property Information

Block213
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
41%
Improvement Value:$616,500
59%
Total Assessment$1,036,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,145+60.2%
2024$11,948+4.3%
2023$11,454+1.2%
2022$11,320+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4518, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1900